تبلیغات
پندگو: وَذَكِّرْ فَإِنَّ الذِّكْرَى تَنفَعُ الْمُؤْمِنِینَ - مومن واقعی چه کسی است؟
 
پندگو: وَذَكِّرْ فَإِنَّ الذِّكْرَى تَنفَعُ الْمُؤْمِنِینَ
پند و اندرز بده، زیرا پند و اندرز به مؤمنان سود می رساند
درباره وبلاگ


بسم الله الرحمن الرحیم
از اینکه از وبلاگ ما دیدن کردید بسیار سپاسگذاریم و امیدواریم مطالبی را که روی صفحه قرار میدهیم برای شما عزیزان مفید واقع شود
این وبلاگ هیچگونه وابستگی حزبی و سیاسی ندارد و هدف آن نشر عقاید صحیح اهل سنت و جماعت می باشد

مدیر وبلاگ : ابوخالد محمدی
نظرسنجی
شما روزانه چند صفحه از قرآن را تلاوت می کنید؟دوشنبه 30 اردیبهشت 1392 :: نویسنده : ابوخالد محمدی
    گرد آوری: ابوخالد محمدی


در کتاب‌ و سنت‌، تعاریف‌ گوناگون‌ و بسیار زیادی‌ در مورد مؤمن‌ واقعی‌ بیان‌ شده‌ است‌ که‌ به‌ صورت‌ مختصر می‌توان‌ گفت‌:

مؤمن‌ واقعی‌ کسی‌ است‌ که‌ خود را فدای‌ الله و رسول‌ او ـ صلی‌ الله علیه‌ وسلم‌ ـ بنماید، و خواست‌ خویش‌ را قربان‌ خواست‌ الله و رسولش‌ بکند و در تمام‌ امور از قرآن‌ و سنت‌ تبعیّت‌ نماید، نه‌ اینکه‌ بخشی‌ از آن‌ را گرفته‌ و بخش‌ دیگر را رها سازد، که‌ در این‌ صورت‌ امدادهای‌ پروردگار شامل‌ حالش‌ نشده‌ و وعده‌های‌ الهی‌ برای‌ مؤمنین‌ کامل‌، در مورد او صدق‌ نمی‌کند.

{یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ ادْخُلُواْ فِی السِّلْمِ کَآفَّةً وَلاَ تَتَّبِعُواْ خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُّبِینٌ} [بقره‌: ۲۰۸]

«ای‌ کسانی‌ که‌ ایمان‌ آورده‌اید، همگی‌ (اسلام‌ را به‌ تمام‌ و کمال‌ بپذیرید و) به‌ صلح‌ و آشتی‌ درآئید، و از گام‌های‌ اهریمن‌ (و وسوسه‌های وی‌) پیروی‌ نکنید (و به‌ دنبال‌ او راه‌ نروید) بی‌گمان‌ او دشمن‌ آشکار شماست»

پس‌ جلب‌ و جذب‌ امدادهای‌ خداوندی‌ منوط‌ به‌ دخول‌ کامل‌ در دین‌ است‌، کسی‌ که‌ بعضی را که‌ مطابق‌ میلش‌ است‌ اختیار کند و بعضی‌ دیگر را که‌ برای‌ او مشکل‌ است‌ رها سازد، این‌ فرد را مؤمن‌ واقعی‌ و کامل‌ نمی‌گویند.

اگر یاران‌ پیامبر صلی‌ الله علیه‌ وسلم‌ در میدان‌های مختلف‌ پیروز می‌شدند و خداوند سریعاً دعایشان‌ را قبول‌ می‌فرمود، به‌ خاطر دخول‌ کاملشان‌ در دین‌ بود و تبعیّت‌ کامل‌ از پیامبر ـ صلی‌ الله علیه‌ وسلم‌ ـ آنان‌ کاملاً خود را فدای‌ رسول‌ الله ـ صلی‌ الله علیه‌ وسلم‌ ـ کرده‌ بودند و برای‌ گسترش‌ اسلام‌ دست‌ به‌ هر کاری‌ می‌زدند و همیشه‌ به‌ دنبال‌ کسب‌ رضای‌ الهی‌ بودند.

می‌بینیم‌ که‌ در جنگ‌ احد فقط‌ برای‌ یک‌ بار فرمان‌ رسول‌ الله ـ صلی‌ الله علیه‌ وسلم‌ ـ را نادیده‌ گرفتند، فوراً خداوند امدادش‌ را از آنان‌ قطع‌ نمود و طعم‌ شکست‌ ظاهری‌ را به‌ آنان‌ چشاند تا دیگر خلاف‌ رسول‌ الله ـ صلی‌ الله علیه‌ وسلم‌ ـ قدمی‌ برندارند.

حال‌ برای‌ چند لحظه‌ خودمان‌ و مسلمانان‌ امروزی را بررسی‌ نمائیم‌، چه‌ اندازه‌ از احکام‌ خداوند را در زندگی‌مان‌ پیاده‌ کرده‌ایم‌، چند بار خواست‌ نفس‌ و تمنای‌ درونی‌ خویش‌ را قربان‌ خواست‌ خدا و رسول‌ نموده‌ایم‌. آیا تمام‌ کارهایمان‌ مطابق‌ دستورات‌ قرآن‌ و سنت‌ است‌؟ آیا در روش‌ زندگی‌، رسول‌ الله ـ صلی الله علیه‌ وسلم‌ ـ را اسوه‌ و الگوی‌ خویش‌ قرار داده‌ایم‌؟! و صدها سؤال‌ دیگر، که‌ قطعاً در مقابل‌ اینها با شرمندگی‌ باید سر را پایین‌ انداخته‌ و اعتراف‌ نماییم‌ که‌ ما راه‌ و سیره رسول‌ الله ـ صلی‌ الله علیه‌ وسلم‌ ـ و یارانش‌ را ترک‌ کرده‌ایم‌.

امروزه‌ مسلمانان‌ قرن‌ ۲۱ به‌ شدت‌ به‌ دنبال‌ آن‌ چیزهایی‌ هستند که‌ رسول‌ الله ـ صلی‌ الله علیه‌ وسلم‌ ـ و یارانش‌ از آن‌ اجتناب‌ می‌نمودند و خود را از آن‌ دور می‌ساختند. محبت‌ مال‌، فرزند، زن‌، ماشین‌ و… بر قلوب‌ مؤمنان‌ این‌ عصر مستولی شده‌ و جایی برای‌ محبت‌ رسول‌ الله ـ صلی الله علیه‌ وسلم‌ ـ و یارانش‌ باقی‌ نگذاشته‌ است‌.

{قُلْ إِن کَانَ آبَاؤُکُمْ وَأَبْنَآؤُکُمْ وَإِخْوَانُکُمْ وَأَزْوَاجُکُمْ وَعَشِیرَتُکُمْ وَأَمْوَالٌ اقْتَرَفْتُمُوهَا وَتِجَارَةٌ تَخْشَوْنَ کَسَادَهَا وَمَسَاکِنُ تَرْضَوْنَهَا أَحَبَّ إِلَیْکُم مِّنَ اللّهِ وَرَسُولِهِ وَجِهَادٍ فِی سَبِیلِهِ فَتَرَبَّصُواْ حَتَّى یَأْتِیَ اللّهُ بِأَمْرِهِ وَاللّهُ لاَ یَهْدِی الْقَوْمَ الْفَاسِقِینَ {[توبه‌: ۲۴]

«بگو: اگر پدران‌ و فرزندان‌ و برادران‌ و همسران‌ و قوم‌ و قبیله‌ی شما و اموالی‌ که‌ فرا چنگش‌ آورده‌اید و بازرگانی‌ و تجارتی‌ که‌ از بی‌بازاری‌ و بی‌رونقی‌ آن‌ می‌ترسید، و منازلی‌ که‌ مورد علاقه‌ی شما است‌، اینها در نظرتان‌ از الله و پیامبرش‌ و جهاد در راه‌ او محبوب‌تر باشد، در انتظار باشید که‌ الله کار خود را می‌کند (و عذاب‌ خویش‌ را فرو می‌فرستد) الله کسان‌ نافرمان‌بردار را (به‌ راه‌ سعادت‌) هدایت‌ نمی‌نماید»

اگر ما فقط‌ در این‌ آیه‌ تدبُّری‌ بنمائیم‌ و خود را به‌ آن‌ محک‌ بزنیم‌، در می‌یابیم‌ که‌ با خط‌ و مشی‌ قرآن‌ و سنت‌ خیلی‌ فاصله‌ داریم‌. متأسفانه‌ افرادی‌ نیز هستند که‌ به‌ خاطر دنیاطلبی‌شان‌ و عدم‌ وجود تقوی‌ در اعماق‌ قلبشان‌، پایبندی‌ به‌ سنت‌های‌ رسول‌ الله ـ صلی‌ الله علیه‌ وسلم‌ ـ را تحجر و عقب افتادگی می‌نامند و باز خود را از رهروان‌ کتاب‌ و سنت‌ قلمداد می‌نمایند. با کدامین‌ عشق‌ و محبت‌، خود را از عاشقان‌ آن‌ حضرت‌ ـ صلی‌ الله علیه‌ وسلم‌ ـ می‌نامیم‌، با کدامین‌ عمل‌ می‌خواهیم‌ در زمره‌ی یاران‌ ایشان‌ قرار گیریم‌.

پس‌ با این‌ توضیح‌ کوتاه‌ به‌ این‌ نتیجه‌ می‌رسیم‌ که‌ مشکل‌ در اسلام‌ نیست‌، بلکه‌ اسلام‌ همیشه‌ پیروز بوده‌ و پیروز خواهد بود. اشکال‌ اینجاست‌ که‌ مؤمنان‌ واقعی‌ اندک‌ و قلیل‌ هستند، پس‌ وعده‌های‌ خداوند برای‌ کسانی‌ است‌ که‌ همانند یاران‌ رسول‌ الله ـ صلی‌ الله علیه‌ وسلم‌ ـ باشند و سیره‌ و روش‌ آنها را در زندگی‌ اختیار نمایند.

سرافرازی مؤمنان یک سنت الهی است

آنچه می‌گوییم یک رؤیا و یا یک خواب رنگین نیست، زیرا خداوند متعال چه بخواهیم چه نخواهیم به دینش در زمین عزت می‌دهد، … حال یا به وسیله‌ی ما یا به وسیله‌ی دیگران… اما اگر نخواهیم این راه مقدس را بپیماییم بی شک خداوند متعال قوم دیگری را بر می‌گزیند که این راه را بپیمایند.

{وَإِن تَتَوَلَّوْا یَسْتَبْدِلْ قَوْمًا غَیْرَکُمْ ثُمَّ لَا یَکُونُوا أَمْثَالَکُمْ} [محمد:۳۸]

«و اگر شما (از فرمان الله) سرپیچی کنید مردمان دیگری را جایگزین شما می‌گرداند که هرگز همسان شما نخواهند بود»

{یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ مَن یَرْتَدَّ مِنکُمْ عَن دِینِهِ فَسَوْفَ یَأْتِی اللّهُ بِقَوْمٍ یُحِبُّهُمْ وَیُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ أَعِزَّةٍ عَلَى الْکَافِرِینَ یُجَاهِدُونَ فِی سَبِیلِ اللّهِ وَلاَ یَخَافُونَ لَوْمَةَ لآئِمٍ ذَلِکَ فَضْلُ اللّهِ یُؤْتِیهِ مَن یَشَاء وَاللّهُ وَاسِعٌ عَلِیمٌ – إِنَّمَا وَلِیُّکُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِینَ آمَنُواْ الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاَةَ وَیُؤْتُونَ الزَّکَاةَ وَهُمْ رَاکِعُونَ -وَمَن یَتَوَلَّ اللّهَ وَرَسُولَهُ وَالَّذِینَ آمَنُواْ فَإِنَّ حِزْبَ اللّهِ هُمُ الْغَالِبُونَ{ [مائده:۵۴-۵۶]

«ای مؤمنان! هرکس از شما از دین خود برگردد الله مردمانی را خواهد آورد که او دوستشان می‌دارد و آنان هم اورا دوست می‌دارند. نسبت به مؤمنان نرم و فروتن بوده و در برابر کافران سخت و نیرومندند در راه الله جهاد می‌کنند و از سرزنش هیچ سرزنش کننده‌ای هراسی به خود راه نمی‌دهند، این هم فضل الله است، الله آن را به هر کس که بخواهد عطا می‌کند و الله دارای فضلی فراوان و دانشی وسیع است و هرکس که الله و پیامبر او و مؤمنان را به دوستی بپذیرد، (از زمره‌ی حزب الله است) و بی تردید حزب الله پیروز است»

پس ای برادر و خواهر! برخیز و به سوی عمل بشتاب، انتظار بس است که ناگاه مرگ به سراغت می‌آید و بعد از آن محاسبه شوی، آنجاست که برای عمر بر باد رفته پشیمان می شوی و دیگر پشیمانی سودی ندارد.

برادر و خواهر عزیزم! بدان که خداوند مهربان برای کسی که این راه را بپیماید، پاداش بزرگی مقدر کرده است.

از عبدالله بن مسعود رضی الله عنه روایت شده است که پیامبر خدا صلی الله علیه وسلم فرمود:

)بعد از شما روزگاری خواهد آمد، هر آنکس در آن روزگار صبر کند به سان کسی است که اخگری را به دستانش می‌فشارد، آن که در آن زمان عمل صالح انجام دهد پاداش پنجاه نفر را می‌گیرد. گفتند: ای رسول خدا! ۵۰ نفر از آنان یا از ما؟ فرمود: پنجاه نفر از شما(

به یاد داشته باشید که راه بهشت راهی پر محنت و دشوار است… اما ارزش آن را دارد که انسان سختی‌هایش را به جان بخرد

از انس رضی الله عنه روایت می کنند که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود:

)خوشبخت‌ترین اهل دنیا از دوزخیان را می‌آورند و او را یک بار در آتش جهنم فرو می‌برند سپس به او می‌گویند، ای بنی آدم، آیا هرگز خیر و خوشی دیده‌ای؟ آیا هرگز از نعمتی بهره برده‌ای؟ در پاسخ می‌گوید: نه به خدا قسم، ای پروردگارم.

و فقیرترین مردم دنیا از بهشتیان را می‌آورند و او را یک بار به بهشت داخل می‌کنند، سپس به او می‌گویند: ای بنی آدم، آیا هرگز فقر و تنگدستی دیده‌ای؟ آیا هرگز سختی دیده‌ای؟ در پاسخ می‌گوید: نه به خدا قسم، ای پروردگارم هرگز تنگدست و فقیر نبوده‌ام و هیچ وقت سختی ندیده‌ام(

نوع مطلب : باغ های بهشت، 
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

کد متحرک کردن عنوان وب