تبلیغات
پندگو: وَذَكِّرْ فَإِنَّ الذِّكْرَى تَنفَعُ الْمُؤْمِنِینَ - آداب و احکام استخاره
 
پندگو: وَذَكِّرْ فَإِنَّ الذِّكْرَى تَنفَعُ الْمُؤْمِنِینَ
پند و اندرز بده، زیرا پند و اندرز به مؤمنان سود می رساند
درباره وبلاگ


بسم الله الرحمن الرحیم
از اینکه از وبلاگ ما دیدن کردید بسیار سپاسگذاریم و امیدواریم مطالبی را که روی صفحه قرار میدهیم برای شما عزیزان مفید واقع شود
این وبلاگ هیچگونه وابستگی حزبی و سیاسی ندارد و هدف آن نشر عقاید صحیح اهل سنت و جماعت می باشد

مدیر وبلاگ : ابوخالد محمدی
نظرسنجی
شما روزانه چند صفحه از قرآن را تلاوت می کنید؟پنجشنبه 13 مهر 1391 :: نویسنده : ابوخالد محمدی
   نویسنده: ابوحذیفه

«استخاره: توکل قبل از عمل، رضایت به تقدیر خدا و نشان کمال عبودیت است»

دعای استخاره:

«اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْتَخِیرُک بِعِلْمِک وَأَسْتَقْدِرُک بِقُدْرَتِک وَأَسْأَلُک مِنْ فَضْلِک الْعَظِیمِ فَإِنَّک تَقْدِرُ وَلَا أَقْدِرُ وَتَعْلَمُ وَلَا أَعْلَمُ وَأَنْتَ عَلَّامُ الْغُیوبِ اللَّهُمَّ إِنْ کنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الْأَمْرَ خَیرٌ لِی فِی دِینِی وَمَعَاشِی وَعَاقِبَةِ أَمْرِی (عَاجِلِ أَمْرِی وَآجِلِهِ) فَاقْدُرْهُ لِی وَیسِّرْهُ لِی ثُمَّ بَارِک لِی فِیهِ وَإِنْ کنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الْأَمْرَ شَرٌّ لِی فِی دِینِی وَمَعَاشِی وَعَاقِبَةِ أَمْرِی (عَاجِلِ أَمْرِی وَآجِلِهِ) فَاصْرِفْهُ عَنِّی وَاصْرِفْنِی عَنْهُ وَاقْدُرْ لِی الْخَیرَ حَیثُ کانَ ثُمَّ أَرْضِنِی (رضِّنِی بِه)» [بخاری رقم1166]

از جابر - رضی الله عنه - روایت است که رسول الله - صلی الله علیه وسلم - استخاره را به ما همانند سوره‎ای از قرآن یاد می‎دادند و می فرمودند: هر فردی که قصد کاری نماید دو رکعت نماز سنت اداء کند و بعد از آن این دعا را بخواند: «اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْتَخِیرُک بِعِلْمِک …»

(بار خدایا به وسیله علمت از تو طلب خیر می‌کنم و بوسیله قدرتت از تو توانایی می‌خواهم و از تو فضل و بزرگی‌ات را می‌طلبم. زیرا تو توانایی و من توانایی ندارم، و تو می‌دانی و من نمی‌دانم و تو به امورات غیب و پنهانی آگاه هستی. خدایا! اگر می دانی این کار در دین و در امور زندگی و در سرانجام کارم چه در دنیا و چه در آخرت برایم نیکو است آن را برایم مقدر و آسان کرده و در آن برکت بیانداز و اگر می‎دانی این کار در دین و در امور زندگی و در سرانجام کارم چه در دنیا و چه در آخرت باعث شر و بدی است آن را از من دور فرما و مرا از از آن دور نما و خیر و نیکویی را هر کجا باشد برایم مقدر نموده و سپس مرا راضی و خشنود بگردان).

فوائد دعا:

1- رسول الله - صلی الله علیه وسلم - به استخاره بسیار اهمیت داده تا جایی که آن را همانند سوره‎ای از قرآن به صحابه یاد می‎دادند.

2- پیامبر - صلی الله علیه وسلم - بجای استخاره‎های باطل و فالگیری این نماز و دعا را به امتش یاد داد.

3- هر شخص مسلمان چه زن و چه مرد خود می‎تواند استخاره کند زیرا استخاره برای هر مسلمانی مقدور است و درخواست استخاره از دیگران در شرع جایگاهی نداشته و رسول الله - صلی الله علیه وسلم - برای هیچ کس استخاره ننموده‎اند.

4- در همه امور کوچک و بزرگ می‌توان استخاره نمود چه بسا مسئله‎ای از دید ما کوچک، ولی نتیجه آن بسیار مهم و بزرگ باشد.

5- استخاره نوعی عبادت و موجب تقرب به خدا است و هرگز نگویید من گنهکارم و استخاره من جواب نمی‎دهد.

6- امام نووی - رحمه الله - در کتاب اذکار می‌فرماید: (بعد از هر سنت قبلیه و بعدیه یا تحیه المسجد یا هر سنت دیگری می‌توان استخاره کرد البته مناسب است در هنگام خواندن این سنت‎ها نیت استخاره نیز داشته باشیم).

7- استخاره در تمامی امور مباح صحیح است، اما در امور واجب و حرام و مستحبات و مکروهات استخاره وجود ندارد. لیکن جایز است که در تعیین وقت واجب و مستحب مخیر و در آنچه وسعت زمانی دارد استخاره بجا بیاوریم. [فتح الباری11/ 188]

8- نماز استخاره جزء نمازهای سبب دار مانند تحیه مسجد می‎باشد پس در اوقات کراهت نیز می‎توان بجا آورد اما اگر وقت غیر کراهت انتخاب شود بهتر است.

9- حدیث صحیح در مورد خواندن سوره خاصی در نماز استخاره وارد نشده است.

10- دعای استخاره بعد از نماز سنت خوانده می‎شود.

11- بعد از استخاره هر عملی که قصد آن را دارد انجام دهد اگر خیر باشد خدا او را موفق می‌گرداند و اگر خیر نباشد از آن کار منصرف خواهد شد. و فرق نمی‌کند آرامش قلبی داشته باشد یا نه، زیرا در آن خیر است.

در حدیث شرط آرامش قلبی یا خواب دیدن وجود ندارد. [طبقات الشافعیه ـ تاج بن السبکی  9/357 ]

12- در صورت لزوم می‌توان استخاره را تکرار نمود.

13- ابن حجر- رحمه الله - می‌گوید: (ظاهر حدیث نشان می‌دهد که فرد حاجت خود را ذکر کند و احتمال دارد هنگام دعا نمودن قصد آن عمل در قلبش باشد).

طبق نظر اول: حاجت خویش را بعد از دعا بگوید.

طبق نظر دوم: جمله حالیه است (و در حالی استخاره می‎کند که در قلبش قصد عملی را دارد.) [فتح الباری 11/190]

14- کسی که با پروردگار استخاره کند و با بندگان مؤمن مشورت کند بشرطی که بر کارش استوار و ثابت قدم باشد پشیمان نمی‌شود.

خداوند می‌فرماید: {وَ شَاوِرْهُمْ فِی الأَمْرِ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَکلْ عَلَی اللهِ} [آل عمران/159] «و در کارها با آنها مشورت  کن و هنگامی که ( پس از مشورت و تبادل آراء) تصمیم به انجام کاری گرفتی (قاطعانه دست به کار شو) و بر خدا توکل کن».

نوع مطلب : آداب شرعی، 
برچسب ها : استخاره، آداب و احکام استخاره، دعای استخاره، فواید دعا، دعای استخاره بعد از نماز سنت خوانده می‎شود، در صورت لزوم می‌توان استخاره را تکرار نمود، استخاره نوعی عبادت و موجب تقرب به خدا است،


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

کد متحرک کردن عنوان وب