تبلیغات
پندگو: وَذَكِّرْ فَإِنَّ الذِّكْرَى تَنفَعُ الْمُؤْمِنِینَ - روزه از دیدگاهی دیگر
 
پندگو: وَذَكِّرْ فَإِنَّ الذِّكْرَى تَنفَعُ الْمُؤْمِنِینَ
پند و اندرز بده، زیرا پند و اندرز به مؤمنان سود می رساند
درباره وبلاگ


بسم الله الرحمن الرحیم
از اینکه از وبلاگ ما دیدن کردید بسیار سپاسگذاریم و امیدواریم مطالبی را که روی صفحه قرار میدهیم برای شما عزیزان مفید واقع شود
این وبلاگ هیچگونه وابستگی حزبی و سیاسی ندارد و هدف آن نشر عقاید صحیح اهل سنت و جماعت می باشد

مدیر وبلاگ : ابوخالد محمدی
نظرسنجی
شما روزانه چند صفحه از قرآن را تلاوت می کنید؟یکشنبه 8 مرداد 1391 :: نویسنده : ابوخالد محمدی

   گردآوری:‌ ابوخالد محمدی

خواننده گرامى! فضایل عبادت و اسرار آن میدان گسترده‏اى است که خردها در آن حیران و سردرگم مى ‏شوند و وجدان در آن، راه‏هاى مختلفى را مى‏ پیماید، اما به حقیقت آن پى نمى ‏برد. بنابراین کسى که مى‏ خواهد از درِ شناخت در این زمینه وارد شود و آگاهى به دست بیاورد، لازم است این شناخت را از طریق نصوص صحیح شریعت جستجو کند. من با اینکه در این زمینه تهى دست هستم و کالاى اندکى دارم، علاقه‏ مند شدم تمامى توانم را در این راه به کار گیریم و به گونه‏اى خودم را با صاحبان این تخصّص همانند کردم. پس سخن را در این باب آغاز مى‏ کنم و خداوند هم یارى دهنده است!

به راستى فضایل روزه و اسرار آن تا حدى زیاد است که قابل شمارش نیستند و ما می خواهیم فواید روزه را از دیدگاه طبی و علمی بررسی کنیم!

طبق روایات تاریخی و آیات قرآنی روزه نه تنها در بشریت مروج و معمول است، بلکه علماى حیوان شناسى بر این عقیده اند که: حتى حیوانات هم از روى غریزه خدادادى برخى از اوقات روزه میگیرند! از جمله حیوانات درنده از قبیل شیر و پلنگ و ببر، علماء میگویند که: این حیوانات در هفته یک روز از خوردن هر گونه غذا خوددارى مینمایند! {یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ كُتِبَ عَلَیْكُمُ الصِّیَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِینَ مِن قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُون} [بقره:183] «ای کسانی که ایمان آورده اید! روزه بر شما فرض شده است همان گونه بر کسانی که پیش از شما بودند فرض شده بود، تا پرهیزگار شوید»

روزه و صحت:

طب بشرى امروز بعد از چهادره قرن متوجه شد که روزه بسیارى از امراض را تداوى و معالجه مینماید، بدین اساس در بسیارى از کشورها، آغاز به تأسیس کلینیک هاى روزه دارى نموده اند. روزه نه تنها بر روح و روان و اخلاق انسان تاثیر میگذارد بلکه موجب زیبایى جسمى انسان هم میگردد. طب قدیم هم در بیشتر اوقات مریضان خویش را به امساک دعوت کرده و از پر خورى منع نموده و به این امر معتقد بود که پرخورى مانع دفع بسیارى از امراض در وجود انسان میگردد. طب جدید هم بر این امر معتقد است که امساک و روزه در جلوگیرى بسیارى از امراض مؤثر است و نام آنرا "رژیم غذایی گذاشتند" که ما مسلمانان آنرا به روزه مسمى نموده ایم. پزشکان روزه را یکى از بهترین عوامل صحتمندى بشرى شمرده اند

با هم نظر برخی پزشکان و صاحب نظران را در این مورد می خوانیم:

پرفسور پوشر دانشمند فرانسوى مى گوید: (روزه بهترین وسیله براى صحت وسلامتى وجود انسان بشمار میرود) روزه براى صحت انسان است، بـراى استراحت معده، روده و منظم کردن ترشحات معده اى و در نهایت براى منظم ساختن هاضمه مفید و مؤثر میباشد. روزه معالجه و درمان است که از آن فقیر و سرمایه دار بطور مساوی میتواند استفاده بعمل آرد!

دکتر الکسیس کارل دانشمند فرانسوی میگوید: با روزه گرفتن قند در جگر مى ریزد و چربی هایى که در زیر پوست ذخیره شده اند، پروتین هاى عضلات و غدد و سلولهاى کیسه صفرا آزاد شده و به مصرف میرسند

 دکتر ژان فرموزان: (معالجه با روزه را به شست وشوى احشاء تعبیر نموده و میگوید: در آغاز روزه، زبان انسان کمى سنگین و بودار است... که بعد از سه، چهار روز بوى زبان بر طرف میگردد. اسید اوریک ادرار کاهش مى یابد، و در نتیجه براى انسان روزه دار احساس سبکى و خوشى خارق العاده رخ میدهد و همه وجود انسان بسوى استراحت میرود. [و این بوى دهان شخص روزه‏دار در نزد خدا از بوى مشک خوش‏تر است. پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: «لخلوف فم الصائم أطیب عند اللّه من ریح المسك». متفق علیه (بوى دهان شخص روزه ‏دار در نزد خدا از بوى مشک خوش‏تر است)

معناى «خَلُوف» یا به نقل از مسلم «خُلفة» تغییر بوى دهان روزه ‏دار است، به خصوص بعد از زوال خورشید]

دکتر تومانیانس: «فـایده بزرگ کم خورى و پرهیز از صرف غذاها، در یک مدت کوتاه، آن است که، معده در طول مدت یازده ماه مرتب پر از غذا بوده و در مدت یک ماه روزه دارى مواد غذاى شکم خود را دفع میکند و همین طور (کیسه صفرا) کـه براى حل و هضم غذا مجبور است مواد صفراى خود را مصرف کند، در مدت سى روز تـرشحات  را صرف حل و هضم غذاى باقى مانده و جمع شده در معده می کند.

روزه یعنى کم خوردن وکم نوشیدن در مدت معینى از سال! و ایـن بهترین راه براى سلامتى وجود انسان بشمار میرود. هم طب قدیم و هم طب جدید بر اهمیت این امر صحه گذاشته است. روزه براى تداوى امراض کلیه، کبد (کیسه صفرا) کـه بسیارى از امراض این بخش را حتى با دارو نمیتوان معالجه کرد، مناسب است. روزه بهترین معالجه و تداوى براى امراض سوء هاضمه بوده، مرض مخصوص کبد (کیسه صفرا) که موجب «یرقان» (زردى) میگردد بهترین معالجه آن همین روزه است بخاطر اینکه این مرض بیشتر اوقات به واسطه فعالیت بیش از حد کبد بوجود مى آید و موجب خستگى کبد گردیده که به اثر آن کیسه صفرا از فعالیت مى افتد و نمى تواند صفرا را از خون بگیرد».بارسیلوس پزشک اتریشی می گوید:‌ «فایده گرسنگی برای درمان برتر از کاربرد دارو می باشد»

دکتر هلبا (heleba) چند روز بیماران خود را از غذا خوردن منع می کرد و سپس برای آنان غداهای سبک تجویز می نمود. علت کارایی روزه در معالجه را می توان به دلیل روی آوردن بدن به مصرف مواد غذایی ذخیره شده در خود دانست. در صورت کاهش ورود مواد غذایی به بدن، رژیم غذایی شدیدی در بدن حکمفرما خواهد شد. سپس بدان برای زنده ماندن خودخوری را آغاز خواهد کرد و این کار را به ترتیب با مصرف ذخایر مواد قندی، چربی ها،‌ بافت های پروتئینی از کار افتاده و... شروع خواده کرد.

دکتر گوئل پا میگوید: تعداد زیادى از امراض روده که به اثر تخمیر غذا در روده ها بوجود مى آید نه بر اثر دوا بلکه بر اثر روزه بر طرف میگردد.

دکتر الکسى سوفورین پزشک روسی میگویـد: جسم در هنگام روزه به جاى غذا ازمواد داخلى استفاده کرده و آنرا به مصرف میرساند، در نتیجه آن مواد فاضله و عفونى که در جسم تجمع میکند و به ریشه بیمارى تبدیل میگردد، با گرفتن روزه از بین رفته، و روزه عامل ریشه کن شدن تعدادى زیادى از امراض بشمار میرود. دکترالکسى در ادامه میگوید: باید انسان جسم خود را با روزه از داخل پاک گرداند.

دکتر کارلو پزشک آمریکایی معتقد است: هر انسان باید در ظرف یک سال مدتى از خوردن غذا زیاد جلوگیرى کند. زیرا تدوام روزمره غذا موجب تکثیر و تولد و در نهایت موجب رشد میکروب ها در وجود انسان میگردد که با احتیاط و کم خورى میکروب ها در وجود انسان رو به ضعف و تقلیل میروند و بهترین معالجه در دفع میکروب ها در وجود انسان همان روزه است که دین اسلام براى سلامتى وجود انسان واجب گردانیده است.

دکتر کارلو میگوید: چون تعداد امراض بیشتر گردیده است مجبور هستم همه انسان هـا (اعـم از فقیر و غنى) را از تداوى و معالجه که آنرا پیامبر اسلام در جزیرة العرب تشریع نموده و بنام روزه آنرا مسمى ساخته است، با خبر سازم. همچنین می گوید: روزه ای که اسلام آن را واجب کرده است، بزرگترین ضامن سلامتی بدن است!

دکتر رو میگوید: حتى بسیارى از امراض سفلیس را تنها میتوان با روزه و امساک تداوى کرد.

«بندیک» عالم فیزیولوژیست میگوید: «یک دوره روزه سى و یک روز است... در این مدت در ترکیب خون هیچ نوع اختلاطى به هم نرسیده و آن نورى که در (چهره) برخى از روزه داران ملاحظه میشود، و آن حالت جوانى و نشاط که براى روزه داران رخ میدهد، عامل همه آنها، روزه است».

«اوتو بو خنگر» یکی از محققان مشهور جهان در عرصه طب میگوید: «اکثر امراض حاد و مزمن را میتوان به وسیله روزه بهبود بخشید و یا حداقل از شدت آن کاست. وى میگوید: در هنگام روزه جسم انسان همه مواد فاضله را جمع آورى نموده و به احراق آن می پردازد، نیروهاى نوساز بدن به هنگام روزه فعال مى گردند و به تصفیه و ترمیم بافتهاى بدن مى پردازند. مـدت پنجاه سال که از تاسیس «کلینیک اوتوبو خنگر» سپرى میشود بیشتر از پنجاه هزار انسان در این مـرکز صحى تنها با روزه تداوى و معالجه گردیده اند!

 دکتر عبدالعزیز اسماعیل پاشا دانشمند مشهور مصری فوایدی را براى معالجه از طریق روزه بیان نموده است:

الف: در مورد اضطرابات مزمن امعاء هنگامى که مقرون با تخمیر مواد زلالیه و مواد نشائسته ای باشد. در 

این موقع روزه، مخصوصاً از جهت نیاشامیدن آب میان دو خوراک و ایجاد فاصله طولانى نوبت هاى غذا، علاج قطعى است و این خصوصیت در مورد ماه مبارک رمضان صدق کامل دارد.

ب: هنگام زیاد شدن وزن که به اثر پرخورى و تقلیل حرکت بـوجود مى آید، روزه با رعایت اعتدال در غذا، افطار و اکتفاء به آب هنگام سحر نسبت به هر معالجه مفیدتر و مؤثرتر است

هـ: جلوگیرى از التهاب حاد و مزمن کلیه ها که همراه با ترشح و تورم باشد

و: جلوگیرى از امراض قلب که همراه با تورم باشد

ز: جلوگیرى از التهاب مزمن مفاصل، بخصوص که همراه با امراض چاقى باشد که اغلباً در بین زنان در سنین چهل سالگى بوجود مى آید. تجارب نشان داده است که با گرفتن روزه درجات این مرض نسبت به سایر معالجه هاى برقى، خونى و استعمال دارو، و استعمال تکنیک هاى پیشرفته طب جدید، در وجود انسان تقلیل و تخفیف مى یابد.

معالجه امـراض چشم:

دکتر آندر پاسک معتقد است: در صورتیکه انسان، به ناراحتیهاى وخیم در چشم از جمله ورم ها، ورم شبکیه، ورم بافت ملتحمه، آب مروارید و آب سبز در چشم مبتلا باشد. حتما باید روزه گیرد.

اگر نظریات اطباء را در مورد فواید روزه بصورت کل جمع بندى نماییم، فواید روزه را از ناحیه طبى بطور ذیل میتوان چنین خلاصه و فرمولبندى نمود:

- جلوگیرى از اختلال و مزمن شدن روده ها و بخصوص در هنگامى که فرمانتاسیون و تخمیرات معده و روده، مریض را دچار درد هاى شدید مى سازد.

- جلوگیرى از فشار خون

- جلوگیرى از امراض قندی

- معالجه امراض چشم (از جمله ورم ها، ورم شبکیه، ورم بافت ملتحمه، آب مروارید و آب سبز در چشم)

- جلو گیرى از امراض قلب که همراه با تورم باشد

- جلوگیرى از التهاب هاى مزمن مفاصل، بخصوص که همراه با امراض چاقى باشد

- معالجه امراض سوءهاضمه، مـرض مخصوص کبد (کیسه صفرا) که موجب «یرقان» (زردى) میگردد

- در امان ماندن بدن از چربی های متراکمی که در صورت افزایش، تبدیل به بیماری چاقی می شود گرسنگی بهترین روش درمان چاقی و از بین برنده ی چربی های اضافی بدن است

توجه: روزه دستگاه گوارش را از کار پی در پی راحت می گرداند و همچنین معده را شستشو داده و آن را تمییز می کند!

روزه بهترین وسیله برای کنار گذاشتن و ترک انواع باطل می باشد! بطور مثال بهترین فرصت است برای کسانی که اهل دخانیات هستند از این فرصت استفاده کنند و دخانیات را ترک کنند!

روزه می تواند تاثیرات نیکویی بر روح انسان داشته باشد که به صورت رقت احساسات و عواطف، ‌خیرخواهی، ‌دوری از جدل و دشمنی با دیگران ظاهر می شود. شخص روزه دار فکر می کند روح متعالی و فکری بلند دارد. رسول الله - صلی الله علیه وسلم- می فرماید: روزه سپری (در برابر آتش ذوزخ)‌ است و روزه دار نباید ناسزا بگوید. متفق علیه

بار الها! ما را با شرف دیدن و دریافتن فضیلت این ماه با عظمت گرامى بدار، از برکات آن بر ما نازل بفرما و ما را از آن محروم مگردان، درهاى رحمتت را به روى ما بگشا و با موفق گرداندن ما به روزه گرفتن در رمضان و قیام شب‏هاى آن از روى ایمان و امید به دریافت اجر و پاداش بر ما منت بنه و آن را با مغفرت و بخشش و رحمت خودت براى ما به پایان برسان و با آزاد کردن گردن‏هاى ما از آتش جهنم در شب‏هاى مبارک رمضان بر ما منت بنه! آمین یا رب العالمینمنابع:                         

نام کتاب: روزه، فضائل، فوائد، احکام و آداب  

تألیف: حسین تاجی گله داری

 

نام کتاب: روزه سپر پارسایان (الصوم جنّة)

نویسنده:‌ خالدبن عبدالرحمن الجریسی

مترجم:‌ اسحاق دبیری

سال و نوبت چاپ: 1387- اول

 

نام کتاب: رمضـان مبـارک وفضایل آن

تتبع و نگـارش:

امیـن الدین سعـیدی - سعید افغانی

 

نام کتاب: تحفه ماه مبارک رمضان

تهیه وتنظیم: نشر احسان

سال و نوبت چاپ: 1389- اول

نوع مطلب : باغ های بهشت، ماه رمضان، 
برچسب ها : روزه از دیدگاه علمی و پزشکی، روزه سپر است، جلوگیری از امراض قلبی، کلینیک اتو بو خنگر، دکتر الکسیس کارل، دکتر کارلو، روزه و ترک دخانیات،


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

کد متحرک کردن عنوان وب