تبلیغات
پندگو: وَذَكِّرْ فَإِنَّ الذِّكْرَى تَنفَعُ الْمُؤْمِنِینَ - برنامه روزانه یک روزه دار
 
پندگو: وَذَكِّرْ فَإِنَّ الذِّكْرَى تَنفَعُ الْمُؤْمِنِینَ
پند و اندرز بده، زیرا پند و اندرز به مؤمنان سود می رساند
درباره وبلاگ


بسم الله الرحمن الرحیم
از اینکه از وبلاگ ما دیدن کردید بسیار سپاسگذاریم و امیدواریم مطالبی را که روی صفحه قرار میدهیم برای شما عزیزان مفید واقع شود
این وبلاگ هیچگونه وابستگی حزبی و سیاسی ندارد و هدف آن نشر عقاید صحیح اهل سنت و جماعت می باشد

مدیر وبلاگ : ابوخالد محمدی
نظرسنجی
شما روزانه چند صفحه از قرآن را تلاوت می کنید؟شنبه 7 مرداد 1391 :: نویسنده : ابوحذیفه

نویسنده: ابوحذیفه

برنامه  روزانه یک روزه دار

«اَلصَّوْمُ لِی وَأنَا اَجْزِی بِهْ»

از عبدالله بن مسعود - رضی الله عنه - روایت است که گفت: «پشیمان نشدم، همانند پشیمان شدنم بر روزی که خورشیدش غروب کرد و از عمر من کم شد ولی بر اعمال من افزوده نشد».

******

یک روز رمضان؛ فرصتی بی نظیر و مجال خوبی برای تقرب بسوی خداوند، با انواع طاعات و عبادات میباشد زیرا انجام اعمال صالح در این ماه آسانتر است.

برادر و خواهر روزهدار!

«در این ماه سعی کن کسی در عمل صالح از تو سبقت نگیرد.»

شاید رمضان سال آینده بیاید ولی ما نباشیم

برنامه پیشنهادی:

* قبل از سحری: قبل از سحری بیدار شوید و به دعا و استغفار مشغول شوید و سحری را فراموش نکنید حتی اگر جرعهای آب باشد؛ زیرا در آن برکت است و موجب درود خدا و ملائکه بر شما خواهد شد و ثواب سحری خوردن شامل حال شما میگردد.

در صحیح مسلم از رسول الله - صلی الله علیه وسلم - روایت است که فرمودند: هنگامی که نیمی یا دو سوم از شب بگذرد، خداوند به آسمان دنیا آمده و می فرماید: آیا سؤال كننده‌ای هست تا درخواستش برآورده شود؟ آیا دعا كنندهای هست تا دعای او اجابت گردد؟ آیا خواهان آمرزشی هست كه او را بیامرزم؟ و این تا طلوع فجر ادامه دارد.  

عن عَمْرو بْنُ عَبَسَةَ - رضی الله عنه - أَنَّهُ سَمِعَ النَّبِىَّ - صلی الله علیه وسلم - یقُولُ «أَقْرَبُ مَا یكُونُ الرَّبُّ مِنَ الْعَبْدِ فِى جَوْفِ اللَّیلِ الآخِرِ فَإِنِ اسْتَطَعْتَ أَنْ تَكُونَ مِمَّنْ یذْكُرُ اللَّهَ فِى تِلْكَ السَّاعَةِ فَكُنْ» (رواه أبو داود والترمذی واللفظ له و صحیح ترغیب رقم 1647)

از عمرو بن عبسه - رضی الله عنه - روایت است، او از رسول الله - صلی الله علیه وسلم - شنیدم که فرمودند: «نزدیك‌ترین زمانی كه بنده به خدا نزدیك می‌شود در نیمه‌ی شب است، پس اگر می‌توانی جزو كسانی باش كه خدا را در آن ساعت یاد می‌كنند». 

* بعد از طلوع فجر

با شنیدن اذان صبح جملات اذان را تکرار نموده و با خواندن دعای اذان، شفاعت پیامبر - صلی الله علیه وسلم - را در روز قیامت شامل حال خود کنید.

دو رکعت سنت قبلیه صبح را که از دنیا و آنچه در آن است بهتر می باشد در منزل بجا آورده سپس جهت ادای نماز صبح به مسجد بروید و با خواندن دو رکعت سنت تحیه مسجد و وضو سعی کنید در صف اول قرار گیرید تا هم از اجر و پاداش عظیم آن بهره برده و بشارت نور کامل در روز قیامت دریافت را نموده و از صفات منافقان دور باشید.

خود را با قرائت قرآن، ذکر و دعا تا اقامه نماز مشغول نمایید و می‌توان اذکار صبحگاه را در همین موقع یا بعد از نماز صبح بخوانید.

فراموش نکنید که حضور در نماز صبح بسیار ارزشمند است و خداوند می‌فرمایند: {إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ كَانَ مَشْهُودًا}  [اسراء: 78] «بیگمان نماز صبح محل بازدید و گواهی فرشتگان است»

به قدر امکان سعی کنید چند حزب از قرآن را قبل از هر نماز خوانده تا بتوانید تا پایان ماه چند ختم داشته باشید.

توجه: قرآن و روزه دو شفاعت کننده روز قیامت هستند.

سپس نماز صبح را بجا آورده و اذکار صبح را بخوانید و اگر مقدور شد در محل نماز بنشینید تا خورشید طلوع کند، و بعد از آن  دو رکعت سنت اشراق بخوانید که این نشستن با یک حج و عمره کامل برابری می‌کند.

توجه: دو رکعت نماز اشراق ابتدای نماز ضحی بحساب می‌آید.

بعد از این اعمال روزانه خود را شروع کنید و در کسب رزق و روزی نیت را خالص گردانید تا در آن نیز اجر و ثواب کسب کنید؛ زیرا تاجر صادق همراه انبیا و صدیقین محشور می‌شود و بهترین غذایی که انسان می خورد چیزی است که از دسترنج خودش باشد. و سعی کنید زبان را به ذکر خدا مشغول کرده و دیگران را نیز جهت تقرب بسوی خدا تشویق نمایید و اگر منکری دیدید به نحو احسن آن را نهی کنید.

*ظهر:

با شنیدن اذان ظهر سعی کنید فوراً به مسجد آمده و به ادا نمودن سنت تحیه مسجد و وضو و چهار رکعت قبلیه مشغول شوید وقت باقی‌مانده را نیز به تلاوت قرآن بپردازید؛ سپس نماز را با جماعت ادا نموده و بعد از گفتن اذکار بعد از نماز چهار رکعت بعدیه را بجا آورید و دوباره به کارهای خود مشغول شوید.

*عصر:

باشنیدن اذان عصر در مسجد حاضر شده همانند ظهر خود را به نماز، ذکر و تلاوت قرآن مشغول نمایید بعد از نماز و اذکار می‌توانید باز به تلاوت قرآن مشغول شوید.

* قبل از مغرب:

خانواده را در امور خانه یاری داده و قبل از غروب اذکار شامگاه را بخوانید.

شما خواهران نیز می‌توانید در حال آماده کردن افطاری یا به ذکر ودعا مشغول شوید یا با گذاشتن نوار سخنرانی از وقت خود بهر برده و آشپزخانه خود را به محل کسب علم مبدل کنید.

با شنیدن اولین الله اکبر اذان مغرب از هر مسجدی که باشد با گفتن «بسم الله» و خواندن دعای افطاری با چند دانه رطب یا خرما یا آب روزه خود را افطار کنید. «ذَهَبَ الظَّمَأُ وَابْتَلَّتِ الْعُرُوقُ وَثَبَتَ الْأَجْرُ إِنْ شَاءَ اللَّهُ»     (ابوداود حدیث صحیح رقم 2357)

بعد از افطار جهت ادای نماز مغرب به مسجد بروید، بعد از ادای نماز و سنت بعدیه به منزل برگشته با اهل و خانواده جهت صرف شام سر سفره حاضر شوید و شکر خدا را به سبب توفیق کامل نمودن روزه بجا آورید.

با دادن افطاری به دیگران پاداش روزه آنها را نیز بدون اینکه از پاداش آنها کم شود کسب کنید و دعوت دیگران را نیز اجابت کنید.

* نماز عشاء

باشنیدن اذان عشاء جهت ادای نماز عشاء و تراویح در مسجد حاضر شوید و خود را با سنت و ذکر و تلاوت قران تا اقامه نماز مشغول کنید رسول الله - صلی الله علیه وسلم - فرمودند:«کسی که نماز تراویح را از روی ایمان و امید به پاداش خدا بجا آورد گناهان گذشته‌اش بخشیده می‌شود.» و «کسی که نماز را با امام بجا آورد ثواب قیام آن شب برایش نوشته می‌شود.»

در صورت وجود حلقه‌های وعظ و ارشاد در آنها حضور داشته باشید و از آنها بهره ببرید. سعی کنید سپس در حلقات قرآن که در مساجد یا منزل دایر شده حضور پیدا کرده و به تلاوت یا استماع قرآن مشغول گردید.

از ابو امامه - رضی الله عنه - روایت است که رسول الله - صلی الله علیه وسلم - فرمودند: «كسی كه به مسجد رفته و هدفی جز اینكه عمل نیکی را یاد گرفته یا به دیگران یاد دهد؛ نداشته باشد، به اندازه‌ی اجر حج‌كننده‌ای كه حجش كامل باشد، اجر می‌برد». (صحیح ترغیب رقم 87)

«جَمَعنا وإیاکُم فِی جَنّاتِ الفِردَوسِ مَعَ النَّبیینَ وَ الصِّدِّیقینَ وَ الشُّهَداء وَ الصَّالِحین»

نوع مطلب : باغ های بهشت، ماه رمضان، 
برچسب ها : برنامه روزانه، نماز تراویح، سنت تحیه مسجد، تلاوت قرآن، اذکار صبحگاه و شامگاه، رمضان، شفاعت پیامبر،


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

کد متحرک کردن عنوان وب